Hygiena rúk je základ zdravého životného štýlu

Dôležitosť hygieny rúk ako prevencie proti infekciám je nám známa skoro 200 rokov. Graf ukazuje zníženie puerperálnej horúčky (horúčka šestonedieľky) potom, ako si lekári začali umývať ruky. Dokonca dnes, s pomocou všetkých lekárskych nástrojov, je správna hygiena rúk kľúčová v predchádzaní infekciám. Hygiena rúk hrá najdôležitejšiu úlohu v prevencii nozokomiálnych nákaz a je základným opatrením v prevencii infekcií.
 
Pôvodne sme sa domnievali, že nie je potrebné byť dôsledný pri dodržiavaní hygienických zásad a stačí iba liečiť. Ak to niekedy bola pravda, dnes už nie. Všetky krajiny čelia rezistencii na antibiotiká, ktorá má vzrastajúci charakter. Je potrebné začať s prevenciou infekcií namiesto liečby.
Prirodzene máme potrebu si umyť ruky, keď ich máme špinavé, lepkavé alebo spotené. Baktérie na našich rukách sú neviditeľné, a tak sa musíme učiť umývať si ruky pravidelne, aby sme predchádzali nákazám. Prevencia preto začína čistými rukami.
 
Existujú dva druhy mikroorganizmov na našich rukách:
– rezidentné mikroorganizmy, nazývajú sa tiež normálna flóra alebo mikroflóra,
– prechodné mikroorganizmy.
 
Rezidentné mikroorganizmy sa prispôsobili životu v ľudskom tele a na povrchoch, ktoré sú v kontakte s vonkajším svetom (pokožka, ústa, nos, tráviaca sústava). Rezidentné mikroorganizmy sú väčšinou baktérie, ale môžu to byť aj kvasinky a iné organizmy. Obvykle nie sú pre človeka škodlivé, naopak, sú zdraviu prospešné. Mnoho ľudí verí, že tieto baktérie predstavujú dôležitú pomoc v boji proti chorobe; poskytujú tiež živiny a vo veľkej miere ovplyvňujú naše trávenie. Nový výskum naznačuje, že stále baktérie môžu mať oveľa väčší vplyv na naše zdravie, na ovplyvňovanie nálad, hmotnosti atď. Za bežných okolností by sme radi zachovali nenarušenú normálnu flóru aj pri dodržiavaní pravidiel hygieny rúk. Bežné mydlo a voda väčšinou normálnu flóru nenarúšajú. V zdravotníctve nastávajú situácie, kedy normálna flóra môže spôsobiť infekciu a je potrebné ju dočasne potlačiť, napríklad pri ošetrovaní rán, pred chirurgickým výkonom alebo rozmiestnením zdravotníckych nástrojov.
 
V sektore zdravotníctva znamená hygiena rúk umývanie, sušenie, hydratáciu a dezinfekciu. To znamená umývanie rúk vodou a mydlom, sušenie rúk papierovou utierkou, použitie dezinfekcie na báze alkoholu pre časté použitie, a ak je to potrebné, použitie hydratačného prípravku.
V našej ponuke nájdete všetko pre uspokojenie týchto potrieb.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre Awyn s.r.o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.